"A co myslíte? Měl ho tam." - O praxi na interně

21/7/2018

Někde mezi přelomem dubna a května, v dobách, kdy jsem ani zpola nevěděla, na jakou zkoušku jít jako první, jsem se rozhodovala, kde odchodit povinnou praxi na interně, čili vhodně si zvolit místo působení po dva týdny alokované z pseudoprázdnin za nulovou odměnu kdesi na oddělení (Otázka na zubaře: "To vám vážně za vaše praxe platí?" Nebo mám kolem sebe jen zvláštní vzorek studentů?).

Kruciální výběr: Fakultní nemocnice versus okreska, jsem vyřešila ještě v zimě, když jsem si vzpomněla na letní patologickou praxi a počet pacientů přišedších z interního oddělení na nerezové stoly naší (ono je tedy trochu divné říkat 'naší', když vlastně za naší považuji Plzeň, ale zároveň je naše i ta okresní. To jen na okraj mini okénko do uvažování přestěhovalce.) nemocnice. 


Výhodou fakultky je její velikost. Což je zároveň i strašný průšvih. Uvědomila jsem si to v okamžiku, kdy jsem s propiskou v ruce stála na sekretariátu I.interní kliniky před časovým rozpisem praxí, a přemýšlela, na jaké oddělení vlastně chci. Tak nějak jsem věděla, že raději na žádné, týká-li se to interny, a že mít k dispozici jen jednu možnost, měla bych to rozhodování snazší.

Metabolická JIP tento rok nebyla vypsaná, ale předpokládám, že by se dala domluvit osobně. Takže ta padla (Ano, především kvůli tomu, že jsem se ani nenamáhala něco zařizovat). Na 98% jsem si byla jistá, že dva týdny na standardní interně typu nefrologie, gastroenterologie a endokrinologie (jejíž obsazení pár týdnů před létem stejně zrušili) přetrpím jen se zaťatými půlkami a bruxismem. Zbývala tedy kardiologie. Všem teď musí být jasné, kam jsem se přidala.

Že je kardiologické oddělení již zcela odděleno od interní kliniky, jsem věděla. Že mají oddělená i hlášení, mi nedošlo, tudíž jsme s kolegy první týden praxe navštěvovali ranní hlášení interní, a poté, co se ke konci týdne objevil za stolem přednosta 1.IK, který si s mírně zaskočeným pohledem prohlížel první řadu stolů napěchovanou mediky (přijet z dovolené a vidět nás hned na zteči, tvářím se podobně), zjistili jsme, že kardiologie má sraz také v 7:30, ale zcela jinde. Pro budoucí stážisty na kardiu: Je to seminární místnost v 1.PP směrem k chirurgickým sálům, na dveřích visí nápis "Kardiologický seminář". Doteď nechápu, jak jsme to mohli úspěšně přehlížet.

Od stáže jsem si preventivně nic neslibovala, 'alespoň nebudu nemile překvapena', říkala jsem si. První den byl rozpačitý, jelikož, podobně jako přes školní rok, nikdo moc netuší, co se má s mediky dělat. Jestli je tedy nechat na lékařáku, nebo je raději poslat do jídelny. Jestli se preventivně zeptat, zda umí sepsat příjimací zprávu nebo se modlit a doufat, že při zápisu do počítače nevyhodí nemocnici do povětří z toho, jak přetíží systém.
Později týž den se ukázalo, že po přizpůsobení podmínek nás lze využít pro sekundární práce typu vizit a příjmů. Později, předposlední den praxe, se ukázalo, že by nám ta práce šla snad i rychleji od ruky, kdybychom věděli, že v MediCalcu existují předepsané formuláře zpráv. Díky.

Ranní vizity nebyly ničím náročným: Stačilo obejít pacienty, jednoho po druhém vyzpovídat, poslechnout plíce a srdce, kouknout na nohy kvůli otokům, prohmátnout břicho a ještě jednou se zeptat, zda něco potřebují. (Považuji za soukromý úspěch, že jsem na první dobrou byla schopná odhalit srdeční šelest, a že si mě pacienti nepletli s žákyní základní školy na návštěvě babičky), a celkový nález zapsat do karet. V dopoledních příjmech jsme odebírali klasické anamnézy a fyzikální nález s popisem EKG.

Jenže pak přišla předobědová pauza. Záviděla jsem mladším kolegům z druhého ročníku, že mohli být alespoň při ruce sestřičkám a sanitářům, zatímco jsem i přes snahu byla v podstatě k ničemu (to bych kecala, zvládám podpírat zdi a sedět na zadku, to se taky počítá), protože:
a) Lékařský pokoj byl miniaturní, a množství počítačů odpovídalo maximálně počtu pracujících doktorů.
b) Do medikací a MKN diagnóz, stejně tak do objednávání vyšetření a získávání výsledků doteď příliš nevidím, a v provozu se učit vypisovat kompletní zprávy by bylo o zdraví všech (asi bych z toho vyvázla bez následků, což by se ale nedalo říci o personálu. Stoprocentně ne.). 
c) Jsem medik, a už z té podstaty prakticky nepoužitelný materiál, neboť z mé pozice, kdy nemám přístup do systému, ba ani potřebné praktické znalosti, nemohu nikterak vypomoci, byť bych chtěla.

Co je ale na kardiologii báječné? Že se můžete beztrestně po domluvě vzdálit z oddělení a obejít si výkony. A vážně je rozdíl, když se lékař na sále věnuje dvěma, a nikoli dvaceti, medikům a jednomu pacientovi.

Poslední den jsem si zvertovala pacienta na Koronární jednotce (Ještě než si začnete představovat, jak běžím k zástavě, tak ne - byl to plánovaný výkon. #sorryjako). A den předtím poslouchala  srdce dextrokardiaka. A tři dny předtím viděla pacienta napojeného na ECMO po refrakterní zástavě. Viděla jsem, jak probíhá probuzení z propofolové anestezie až do paradoxní reakce, a jak rychle se do spánku zase vrací. Slyšela jsem, jak může člověk po thiopentalu chrápat, až se dostane do apnoické pauzy. A začala si v mozku, tentokrát reálně, srovnávat, co je a co není pro mě: Že musím pracovat jak hlavou, tak rukama. Že nezvládám denní sezení u počítače, aniž bych takovou pasivitu nekompenzovala alespoň ostrou pěší chůzí nemocnice - byt přes celé sídliště. Že se mi výrazně lépe pracuje pod tlakem. Že je to vlastně všechno v háji, protože při procházení základních oborů mi všehovšudy vychází maximálně 2-3 schůdné kmeny a z nich jen 5 specializací (a to jsem k některým až příliš benevolentní).

"Děvčata, a to tu medicínu vážně chcete dělat? Ještě máte čas si to rozmyslet, a jít na jiný obor." Zatímco se kardiologové snažili najít na koronarografii nové ložisko stenózy, snažil se jeden z přítomných kardiochirurgů zvrátit naše plány žen - mediček - možná lékařek. Marně.


Pozn.: Od ak.roku 2017/2018 je nutné před každou praxí v rámci FN Plzeň podepsat předběžný souhlas s praxí. Ten udělují přednostové 1.IK a 2.IK, Kardiologického oddělení a Chirurgické kliniky. Zbytek administrativy platí jako za loňských let.

Edit 22.7.2018: Drobná poznámka ke kartám od medické šatny na Lochotíně - Prosimvás, přístup do šaten během léta se zařizuje na pokladně FN Plzeň - Lochotín, napravo od vchodu D (pokud se na něj díváte z pavilonu C). Otevřeno mají od 7:00 do 14:30, ze začátku s výdejem dělali drobné ofuky, jelikož jim fakulta neposlala seznam studentů na praxích. Takže doporučuji zařizovat si přístup poslední dva týdny v červnu, popř.zajít na pokladnu až těsně před nástupem na stáž. Kartu dostanete výměnou za podpis a zálohu 100 Kč, která se vám při odevzdání vrátí. 

35 komentářů :

 1. Odpověď pro všeobáky: Některé praxe jsou neplacené (ty ve fakultce, kde člověk může i coby student ,,léčit" - trhat, píchat, vrtat a tak dále), ale drtivá většina praxí mimo toto zařízení jsou placený, necháváme si platit jako sestry od 100 do 150 Kč/hod :))) :D Co se v mládí naučíš....
  A předepsaný formulace v systémech jsou láska!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha. Tak teď už konečně chápu. Celou dobu mi bylo divný, že ve fakultce nedostali zubaři nic, ačkoli jim v soukromých ordinacích platili. Díky! :)

   Vymazat
  2. Ještě bych dodala, že v soukromých praxích to neni stáž jako taková - děláme tam kompletně sesterské práce, vč. úklidu a sterilizace, plné asistence u křesla, přípravy instrumentária nebo třeba objednávání pacientů, takže to máme fakt odmakaný, neplatí nám za koukání pod ruce... :D

   Vymazat
  3. Anonymní8/01/2018

   Takže ty tam třeba meješ hajzl pro pacienty?

   Vymazat
  4. Anonymní8/05/2018

   A.P.
   Anonymní, to si vážně myslíš, že hajzl pro pacienty mejou sestry, nikoli uklízečky?
   Miluju, když někdo takhle ve snaze bejt vtipnej nebo co, odkreje vlastní debilitu.

   Vymazat
  5. Anonymní8/11/2018

   Chceš říct, že si zubařka, která má ordinaci kdesi v přízemí činžáku, platí každý den uklízečku? Jasněěě.

   Vymazat
  6. Anonymní8/11/2018

   Jo.

   Vymazat
 2. Anonymní7/23/2018

  Ahoj,tak jestli tě to potěší,já jsem zubařka a ani za jednu praxi jsem nikdy nedostala ani korunu a že jich bylo :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D že by mě to těšilo, to se zrovna říct nedá. Ale díky za komentář :)

   Vymazat
 3. Anonymní7/23/2018

  Jo, taky jsem teď byla na praxi, kde mě představovali doktorů v důchodu jako budoucí lékařku a jeho první slova byla: "Hned po promoci utečte do Německa, tady to stojí za ho*no!" Aneb motivace v prášku.

  A jaký je tedy tvůj závěr? Rozhoduju se, kam na praxi prospř prázdniny a taky nevím. FN Plzeň nebo okresní nemocnice?

  Omylem Medikem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je dobrá otázka. Za mě asi fakultka. Zvlášť u kardiologie, která je kompl.kardio.centrem má praxe výrazně vyšší efekt, než na periferii. Krom toho jsou lékáři ve FN na studenty zvyklí. Zase na druhou stranu: Na načerpání denní rutiny by byla lepší okreska, jenže to nemohu posoudit, neb jsem tam internu neměla.

   Jo, s tím jsem se taky už setkala: “Hlavně pryč, jen co to bude možné.” :D Vlastně ani nevím, jestli se tomu smát nebo to brát vážne.

   Vymazat
 4. Anonymní7/28/2018

  Konečně článek :-*

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní7/30/2018

  Kdo co kde měl...?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. “Natočili mu EKG a co myslíte? Měl ho tam!” Je to replika z filmu Jak básníkům chutná život, a to “ho” znamená infarkt myokardu. Což je ke kardiologii příhodné, vzhledem k tomu, kolik lidí jsem po infarktu viděla.

   Vymazat
  2. Anonymní7/30/2018

   Aha, dobře. Ty jdeš do šesťáku?

   Vymazat
  3. Anonymní8/05/2018

   2/3 za tebou *tleskánek*

   Vymazat
  4. Anonymní8/05/2018

   "kolik lidí jsem po infarktu viděla" zní trochu jako "život po životě" nebo "vidím mrtvé lidi". Asi by to mělo být "kolik lidí po infarktu jsem viděla".

   Vymazat
  5. Jo, když to čtu zpětně, zní to divně.

   Vymazat
  6. Anonymní8/09/2018

   Nene, ona měla infarkt a po něm viděla určitý počet lidí.

   Vymazat
  7. Anonymní8/10/2018

   Dávno, dávno tomu, kdy jsi vyhrávala literární soutěže.

   Vymazat
  8. Zcela, zcela souhlasím. A ano, bylo to přesně tak: Nejdříve jsem měla infarkt, a poté jsem viděla lidi.

   Vymazat
  9. Anonymní8/11/2018

   Infarkt je opravdu super téma k vtipkování. Btw. co si myslíš o té kauze v Plzni, jak mladá lékařka nepoznala infarkt, poslala pacienta domů a on zemřel? A ona dostala podmínku...

   Vymazat
  10. Hele, to je těžký takhle hodnotit, když okolnosti případu znám jen z Novinek a diskuzí. Cokoli napíšu, bude napadnuto, protože se to názorově neshodne s tou či onou stranou, a ačkoli jsem zastáncem slušných konstruktivních debat, nedělám si iluze, že by to v tomto případě vyšlo.
   Z mého pohledu: Je to průser. Příšerný průser. Zda je odškodnění v přijatelné výši, nedokáži zhodnotit, a zda je trest pro lékařky společensky dostačující, také nevím. Tady je tak strašné množství faktorů, že bych se musela nakonec pustit i do popisu celkového stavu postgraduálního vzdělávání. A to nechceme.
   Co je špatně, a neber to, prosím, paušálně, píši to ze svého subj.pohledu, že na centrálním příjmu slouží mladí lékaři relativně čerstvě po škole. Vůbec koncept centrálu by se mohl překopat spíš v pracovištem nízkoprahového urgentu. Nebo minimálně neposílat nás, mladé, samotné, hned do ambulancí.
   Takže asi tak.

   Vymazat
  11. Anonymní8/12/2018

   Nevíš, zda je trest společensky dostačující? Kvůli její neznalosti zemřel poměrně mladý muž, táta od rodiny. Ona dostala podmínku, tedy vlastně nedostala trest žádný - ani zákaz činnosti, a odškodné platí nemocnice, ne lékařka.

   Vymazat
  12. Anonymní8/12/2018

   Chtěl bych zde prohlásit, že já, Anonymní8/05/2018 nejsem stejná osoba jako Anonymní8/10/2018. Já chtěl jen v dobrém upozornit Bezkofeinu na drobné škobrtnutí a i jsem se to snažil metaodkazy zlehčit.
   Bohužel jsem nečekal, že tím nahraju na smeč nějakému ubožákovi, který má asi s Bezkofeinu nějaký osobní problém a neumí ho řešit než takhle. Jeho odsudky jsou trapné, zvlášť uvážíme-li, že si toho sám nevšiml (ten text tu byl dost dlouho na to, aby měl hater čas si toho všimnout). A odkazy na literární soutěže ... hm, dotyčná osoba s nimi asi moc zkušenost nemá.

   Vymazat
  13. Anonymní8/12/2018

   K infarktu:
   "Kvůli její neznalosti zemřel poměrně mladý muž, táta od rodiny. Ona dostala podmínku, tedy vlastně nedostala trest žádný - ani zákaz činnosti, a odškodné platí nemocnice, ne lékařka."

   Co je to za blbost?
   1. Umřel proto, že měl infarkt, ne proto, co ona dělala. A o tom, jestli by ho zachránila, kdyby ten infarkt poznala a dělala to, co měla, se dá jen spekulovat. Nebo vyzkoušet alternativní možnost v paralelním vesmíru.
   2. Za ni byla zodpovědná starší lékařka, která byla líná sejít dolů a na pacienta se podívat.
   3. Od toho má nemocnice pojištění.
   4. Proč by měla jít natvrdo, když náš právní systém nechal i bez podmínky lidi, kteří prokazatelně zabili z nedbalosti, nebo dokonce úmyslně? Tak půjde sedět doktorka, které umřel někdo, kdo by možná stejně umřel?
   5. Podobné věci se dějí dnes a denně, akorát to nekončí u soudu. Být dosud lidové soudy podle takovejchhle produktů Novinek, tak už by všichni doktoři seděli za katrem a vláda by horkotěžko sháněla do nemocnic aspoň nějaké Pákistánce.

   Vymazat
  14. Anonymní8/12/2018

   On si taky platil zdravotní pojištění a když se u něj vyskytly problémy, obrátil se s důvěrou na nemocnici (dokonce fakultní). Tam se na něj koukla nekvalifikovaná a infarkt nepoznala. Druhá zase byla líná se na něj podívat. Ve starších zprávách se dá dohledat, že několik lékařů řeklo, že změny na EKG byly viditelné ("měl by je rozpoznat medik 4. ročníku na praxi") a pokud by se nasadila adekvátní léčba, tak by pravděpodobně přežil. Ano, pouze pravděpodobně.
   Opravdu máš dojem, že nedošlo k žádné chybě, zanedbání povinností, neschopnosti lékařky? Já myslím, že došlo, a stálo to lidský život. Potrestán nebyl nikdo, resp. nemocnice zaplatí směšnou částku rodině z pojistky, jak říkáš. Kluk je bez táty a paní je samoživitelka s hypotékou na krku. Jistě se jim bude krásně žít. Rodiny zabitých vojáků dostanou peníze od státu a ještě se na pořádají sbírky, když ale někoho odkrágluje neschopná doktorka, tak rodina nedostane ani tolik, co by nebožtík vydělal za dalších xx aktivních let života (pro rýpala: ano, mohlo ho za měsíc přejet auto).

   Vymazat
  15. Anonymní8/12/2018

   Tvoje reakce na 5 bodů dost postrádá logiku. Ale nic, dál si žij svůj život soudce z lidu a užij si péči Pákistánců.

   Vymazat
  16. Anonymní8/13/2018

   Jasně, A.P., a až neschopný doktor zahubí tvé rodiče/manželku/dítě, tak určitě ani necekneš, soudit se nebudeš, odškodné odmítneš a budeš dál žít spokojený život.

   Vymazat
 6. Anonymní8/13/2018

  Lidi nehádejte se, jako jo taky mi přijde divný, že z toho nemaj postih, já když v práci něco zničim, tak to musim zaplatit a to nejde o život.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní8/14/2018

   To de dost těžko, když třeba ty uvádíš nepravdivou informaci "...z toho nemaj postih" (ve skutečnosti ho maj, akorát se o něm Novinky.cz neobtěžovaly napsat, podobně jako o tom, že s tím odškodněním je to složitější než že by se jich netýkalo), a ten co s tím začal(a přes odpor Bezkofeinu nepřestal), zase neuvádí nic jinýho než argumentační fauly (google it), teda v tomhle případě jde spíš o argumentační omyly, protože nejsou z jeho hlavy, ale opsaný od komentátorů na Novinkách (už z toho vyplývá jejich hodnota). A že jde o docela široké spektrum těch argumentačních faulů. Začíná vyvoláváním soucitu, pak přes cestu přetáhne pár uzenejch sleďů atd. adt. Akorát snad od novinkářů zapomněl přebrat věty o "plzeňském rychlokurzu", nejlíp napsaný s 15 chybami v 10 slovech. Moc se mi třeba líbí spin od pojištění nemocnice k pojištění pacienta (přestože jediná spojitost je to slovo "pojištění"). A největší bomba je tohle: "až neschopný doktor...". Protože to nelze brát jinak, než že se to vztahuje k tomu konkrétnímu případu, skoro určitě k tý mladý doktorce. Zkuste si najít, jaký typ argumentačního faulu to je. Jediný, co o jejích schopnostech víme, je že "alespoň jedno EKG odečetla špatně". Nějaký pindy o medikách ve čtvrťáku ať si mediální m...y strčej někam. My víme jen o tomhle. A ten člověk jí hned přišije chronickou, snad až celoživotní vlastnost neschopnosti. Možná je neschopná, ale on to neví a vědět nemůže (já to taky nevím). A to je další problém - sere se do něčeho, o čem ví naprostý kulový. Asi jako kdybych se já sral do konstrukce raketových motorů.
   Jo, smrt je smutná věc. A myslím, že o ní z osobní zkušenosti vím víc než ten manifestní citotepec. Jenomže fakt je, že být podle něj, tak škody budou daleko větší, protože zdravotnickej systém to nepřežije.
   Všichni doktoři (když teda pomineme marginální obory jako třeba kožní) maj svůj soukromej hřbitov. Kdyby se to řešilo podle toho soudce z lidu, tak by natvrdo šli a pak ještě dostali zákaz činnosti doktoři od mediálních hvězd jako Pafko nebo Pirk po Bezkofeinu dřív než bude rok po škole. Seděli by všichni chirurgové, kardiochirurgové, neurochirurgové, internisti ... díky kolečku asi sem tam i někdo z toho kožního. A nejen že by nebyli lidi (teda byli, ale ... no, poptejte se v UK), kdyby se přestaly ty odškodnění regulovat, nebyly by ani prachy, protože za chvíli by pojišťovny odmítaly ty nemocnice pojišťovat, takže ty by se buď položily, nebo (kdyby se trochu pozměnily zákony), by musely přejít skoro úplně na cash, a to tak tvrdej cash, že by na něj moc lidí nemělo.
   Takže, i když pominu celou tu argumentační slátaninu od novinkářů, kterou nám tu ten člověk předvedl, tak (a teď předvedu taky jeden pěkný argumentační faul) je to odporný amorální hovado, který by kvůli svý svatý emoční exhibici nad jednou smrtí bylo ochotný způsobit podobnou smrt a rodinný neštěstí řádově stonásobný.
   Jestli se chce angažovat někde, kde to opravdu smrdí, ať se rozčiluje nad vraždící sestrou z Rumburku. Nebo nad Odlevákovou.

   Vymazat
  2. Anonymní8/14/2018

   Tys ještě neměl psychiatrii, že nevíš, co je nepříčetnost (Odleváková)?

   Vymazat
  3. Helete, klucí (a děvčata), tahle diskuze k závěru nevede: Taháte se za slova, hledáte záminky pro další rozvíjení debaty, což je na jednu stranu pochopitelné, vzhledem k závažnosti předmětu, na druhou stranu unavující. Proti dobře vedeným konverzacím nemám zhola nic, ale na tomto místě bych ji ráda utla, protože pokud se budou z komentářů vycucávat jen extrakce z celku, tak je to chytání za slovo, a to se mi nelíbí.
   Pac a pusu, BK.

   Vymazat
  4. Anonymní8/14/2018

   Místo abys byla ráda, že tvůj polochcíplej blog někdo oživil!!!

   Vymazat

čtou mě