Fysiologie a biochemie: Dobře míněné rady do druhého ročníku | LFP

07/09/2016

Drahý čtenáři, uvař si hrnek čaje, vezmi do rukou Karolinku a čti, třebaže tě to nějak (Nijak? Prosím o radu: jak se mám vyhnout dvojitému záporu ve větě, abych se nemusela neustále ujišťovat, že sdělení dává i po negování stále smysl? Proč to prostě v češtině nemůže být logické jako v jiných jazycích?) zvlášť nezajímá.

K úlevě všech neopakuji ročník. Dalo by se říci, že jsem zvládla druhák ještě docela dobře. Pozitivní zpráva se nesla příbuzenstvem jako dunění tamtamů na náhorních plošinách nebo jako kouřové signály Wigwamských indiánů. Vzhledem k mé optimistické povaze jsem ihned kontrovala suchým konstatováním, že příští rok bude ještě horší, a ať raději nic neplánují, protože: "Kdoví, jak to bude. A stejně se zavřu s knihami do kumbálu a nikdy víckrát o mně už neuslyšíte."

Druhák vypadal jako banalita (jako skryté vnitřní krvácení) - čtyři zkoušky, spousta volného času, kromě topografie spíše nenáročné testy ("Zmlaťte ji!"). A pak přišlo letní zkouškové: Byl to Mordor. Do příštího roku musím vymyslet nové synonymum inferna.


Fysiologie

V podstatě platí informace z článku http://lfp.pise.cz/39-fyziologie.html

Dodatky: Po novu, vždy před průběžným testem, vydá ústav soubor všech otázek, které jsou formou Pravda/Nepravda. Dokumenty zveřejňují na moodle, místní libůstkou je měnění zadání dva dny před testem. Doporučuji systém kontrolovat pro tyto případy.
Teoreticky se stačí naučit pouze dublet otázka - odpověď, látku nemusíte ani chápat, a test dáte. Pakliže máte geniální mozek nebo rok nazbyt, tak ano, proč to nezkusit. Pokud ale patříte do skupiny: "Na týhle škole mě neudrží ani o měsíc dýl.", projděte si k okruhu i skripta/ učebnice (popřípadě wikiscripta), naučte se to, snažte se tématu porozumět, a pro kontrolu si test několikrát projděte. Protože, a dostávám se k samotné zkoušce: Na fysiologii se dá naučit klidně za dva až tři týdny, ale už s bazálem, který máte v hlavě. 

Osobní poznatky: V porovnání s biochemií se mi učivo lépe pamatovalo, bylo logické, a dost jsem využila poznatků z předešlých předmětů (typu histologie, biologie, biofyzika - nekecám.). 
Vstupní test je směsí otázek z průběhu roku, praktická část ústního snad ani nejde neudělat, v teoretické části už záleží na daném zkoušejícím. Jako dítě zrozené pod vynikající konstelací hvězd jsem chytla termín s mírnými examinátory a výbornou sestavou otázek, tudíž nemohu objektivně soudit, zda je fysiologie skutečně tak náročná.

Otázka materiálů: Většinu informací jsem čerpala z vypracovaných skript/brožur samotného ústavu. Endokrinologie je výborně zpracovaná v přednáškové prezentaci, která je volně ke stažení. Ledviny - obávané téma pana Pučelíka, buď zkuste odchodit na přednáškách nebo se podívejte po mefanetu, kde by v sekci Fysiologie měla být skripta. Na zbytek stačí Trojan a wikiscripta (protože bez nich bych byla často v koncích. Blahořečte, prosím, zakladatele.)

Biochemie

Po jejím absolvování zařazuji na druhé místo v "Žebříčku ho(v)dnot". Smutné je, že ji do budoucna budu vážně potřebovat (Až mi jednou rupnou nervy, a napíši, co že bych to ráda dělala, dojde vám spousta věcí. Spousta.). 

Celý rok se biochemie tváří jako hodný strýček Pedo, který je tu pro vás, čitelný, jednoduchý a zábavný. Přijde zkouškové, a protože přes dva semestry nikdo studenty nenutí, aby se látku učili průběžně, zírám nevěřícně do učebnice a říkám si, že tohle je ta konečná meta, které v životě dosáhnu. A že vlastně na medicíně nemám vůbec co dělat, jelikož jsem podprůměrně imbecilní a zcela nepředurčena pro budoucí výkon povolání, které po mně bude vyžadovat vyjmenování anthranilátové větve degradace tryptofanu. 

Pokud se v květnu rozhodujete, na kterou zkoušku jít jako první, a s určitostí víte, že byste nejraději nešli na žádnou, zkuste nejdříve biochemii. Tísic a jeden důvod, proč tak učinit, naleznete zde: http://lfp.pise.cz/38-biochemie.html

Osobní postřehy: Grafomani mají u jednoho ze zkoušejících výhodu, jelikož rozsah a správnost vypracované otázky v psané podobě určuje větší část výsledné známky. Plus se tedy ještě hledí i na počet získaných bodů z testu.

Otázka materiálů: Matouš je příšerně ukecaný, a Ledvina nevysvětluje vše. Tak si vyberte. Volně ke stažení jsou skripta na genetiku od p.Černého, stačí zabrouzdat po uložištích. Krom výše zmíněného existuje ještě stařičká učebnice od p. Habermanna, v podstatě pokračování oranžové Lékařské chemie. A vypracované otázky, kterých je asi tak milion a čtvrt, v různých kvalitách a příponách. Pozeptejte se starších spolužáků. Nejsme svině - většinou - a pomáháme.

Vtípek na závěr: Prerekvizity a rekvizity (třeba deka, termoska, hrnek s čajem apod.) pro třetí ročník jsou zábavně vymyšlené. Pro zápis předmětů (nikoli výkon zkoušky) Mikrobiologie II, Interní propeudetika, Imunologie, Lékařská psychologie a etika, Interna I a Farmakologie zcela postačí zápočet z Fysiologie a Biochemie. Do důsledku vzato je tedy možné jít k živému lidskému pacientovi bez zkoušky z Fysiologie, ale na praktika Patfýzy, kde se řeže do králíků, to již možné není.

Edit 28.7.2018: Po druhém ročníku se ruší vždy 11. a 12.studijní skupina, přičemž jejich členové se pak rozřazují do skupin nižších čísel. Pakliže máte zájem být ve vybraném kruhu, dojděte si na studijní, kde je poproste o zařazení. Jinak to udělají za vás. Před dvěma lety mě tohle nenapadlo sepsat, a ani nevím, jestli je to všeobecně známý fakt, takže tedy pro budoucí generace takto stručně.

← Zimní zkouškové 2.ročníku

Žádné komentáře :

Okomentovat

Komentáře

čtou mě