Jazyk český je tak tolerantní.

29/6/2016

Na Českou republiku se v zahraničních kruzích dívají všelijak. Němci nás kdysi brali za pronárod, který vlaje přesně tam, kam fouká vítr; v Americe dají dohromady Prahu a Jágra; Slováci - těm jsme vlastně celou dobu křivdili a utlačovali je ve federativním společenství (a ke všemu si zabírali Tatry jako nejvyšší hory Čech. - Takové rozhořčení naprosto chápu. Vážně. Mně by se taky nelíbilo, kdyby Poláci přišli a řekli, že Sněžka je jejich. "Jenže ona vlastně je."); Ukrajinští obyvatelé to tu vidí jako slušnou přestupní stanici na Západ, a Severské země upřednostňují polární klid než neprostupné divoké hvozdy plné šišlajících barbarů.

Máme dohromady něco kolem 10 500 000 obyvatel, význam téměř žádný (oukej, ťukněme si s pivem, a odešleme do Číny lisy na víčka), a přitom v internetových diskuzích, televizních přestřelkách, během rodinných oslav nebo s přáteli u piva jsme schopni z fleku vypustit světoběžnický názor na aktuální politiku, na imigrační vlny, na práva a nepráva menšin, na stav českého zdravotnictví, na osudy pákistánských dětí nebo na dementnost USA/EU.

Poslední dny trávím (mimo jiné) pročítáním diskuzí pod články zahraničních médií (Lepší než Duolingo). Lidé jsou na sebe stejně hnusní jako tady, ale míra vyjádření hnusoty kolísá s mírou gramatické složitosti jazyka. Zatímco Angličané začínají komentář větou: "I'm afraid, our prime minster has come to the very end of his reign due to the split of UK and EU.", Češi napíší: "Aby se ta britská ku**a nepo. Utrhly mu od huby koryto, teď bude brečet na tý svý Dauning Strýt a slavná EVROPSKÁ UNIE se bez nich podělá. Tywoe ještě že žiju tady akorát ty homosexuály by měly vykastrovat dřív než znásilní naše děti."

Mám tedy návrh. Uberme češtině slovní zásoby - "Czechspeak". A nebo si přestaňme hrát na nejtolerantnější národ světa. Alespoň si nebudeme lhát do vlastní kapsy.

#jsemstejná

4 komentáře :

Komentáře

 1. Češi jsou v tomhle příšerní. Nějakou dobu jsem žila ve Francii, která je často označovaná jako xenofobní a bůhvíjaká, ale ti lidi tam byli mnohem tolerantnější a mnohem míň "moudřejší a světaznalejší". Největší peklo je, když mají všichni potřebu vyjadřovat se ke všemu protože demokracie a protože svoboda projevu, vole přece. Tohle jsi fakt docela vystihla, ale obávám se, že to bude už jenom horší.Možná budem na tyhle časy ještě s láskou vzpomínat :)

  OdpovědětVymazat
 2. Potřebuju-li zvednout tlak, zaručené stačí otevřít diskuzi pod článkem na Novinkách. Je to už vlastně takový můj sport a už mě to i přestává rozčilovat :D Nejhorší jsou takhle diskuze i v rodinných kruzích anebo s lidmi, co za celý život vytáhli nejdál paty na Slovensko, ale ví jak to vypadá úplně všude. Protože to psali na Novinkách nebo iDnes, žejo.

  No nic :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Novinky a iDnes - to je jak mor. U nás doma platí, že co je na těhlech stránkách psáno, to je prostě dáno :D

   Vymazat

čtou mě