Vidím do vás - do všech. (Nebo-li o anatomii, ale to je asi jasné.) | LFP

9/9/2015

Tři dny před zkouškou jsem reálně zvažovala, že přijmu existenci Boha, a začala se poohlížet po církvi. Díkybohu, že jsem se k tomu nedostala.

Anatomie je - prostě anatomie. Specifičtější popis dohromady prostě nedám (hlavně proto, že den po zkoušce mám v hlavě totálně sociálně duto, a jediné, co mi pořád přebíhá sem a tam je: "Retikulární formace je soubor neuronů a drobných jader zapojených do síťě rozkládající se od kraniální části cervikální spíny až po kaudální úsek mesencephalu, projekujcí oběma směry..."). Dychtíte-li po něm, zde máte odkaz, kde je popsáno víceméně vše důležité, stručně, srozumitelně: http://lfp.pise.cz/27-anatomie.html

Nicméně, dovolím si menší úpravy informací v materiálech k učení:
Čiháci jsou stálicí, dokud někdo nepřijde s něčím užitečnějším, méně těžším a čtivějším.
Často se spolužáci učili i z Memorixu anatomie (ten nemám, na mě je moc barevný, ale jelikož je v něm stručně popsáno téměř vše, hodí se na opakování).
Na přelomu duben/květen se rozmohla vlna: "Ježišmarjá, neuro z trojky Čiháka stojí za pendrek, pojďme si koupit Drugu a Grimma." A nevím, no. Stojí to za zvážení, jestli kupovat další knihu, nebo si sehnat Minimum ke zkoušce CNS od Kotta, což je brožura shrnující skoro celý centrál do 88 stran, kde je vypsáno to nejdůležitější jak z Čiháka, tak Grimma plus ještě dodatky navíc. Opět to není spásonosné, může se stát, že zkoušejícímu vaše nabyté vědomosti stačit nebudou (viz diskuze na ročníkové FB skupině).
Atlasy jsou fajn. Alespoň pro mě, která si andulu prodloužila přes prázdniny. Někdo nedá dopustit na Nettera (taková ta těžká barevná bichle), někdo adoruje Feneise (menší černobílá knížka), další uctívá Sinělnikova. Je to jedno - dokud jsou názvy v nové nomenklatuře, vše je v pořádku.

Pokud zbývá čas, není od věci podívat se i na internet, co na vás vyzvrací. Moodle a mefanet jsou základ, jelikož na nich najdete (nejen)  Řezy mozkem, což je jednak kruciální pro průběžný test, za druhé i vhodný materiál pro pitevnu.
V červenci jsem byla odkázána na blog http://anatomie-v-kostce.blogspot.cz/. Webová forma již kolujících zpracovaných otázek.
A teď přijde odkaz, který jsem našla den (!!!) před zkouškou, kdy jsem se chtěla za takový nález fakt praštit (Teď si všichni, povinně, pustí Fight Club a najdou si scénu, kdy si hlavní protagonista dá sám pěstí do nosu. Viděli jste? Jo, tak přesně takhle jsem se chtěla zdemolovat.): http://cnsonline.cz . Projekt 3.LF, který je geniální, srozumitelný, a který jsem našla fakt pozdě. Ale pro budoucí anatomy naprostá pecka.

Andula je sice strašák ročníku, ale když se nad tím zpětně zamyslím ("Ne, nedělej to, prosím."), drtivě těžká není. Jo, testy jsou nepříjemné, ty zkouškové obzvlášť (Důrazně apeluji - a jestli to tady čte někdo z ústavu, tak teď má možnost článek zavřít a jít si uvařit kávu - projděte si vytažené testové otázky.), ale pitevna je fajn, extra záludnosti nešpendlíkují. Ústní a její náročnost už musí posoudit každý zvlášť, podle zkoušejícího, podle vytažených otázek ("Douč se žíly, plaveš v tom jak tuňák v oleji.")

Rada na závěr ("Bacha, zase trousí moudra, všichni do krytu!"): Anatomie v září není příjemná, ale prázdniny jsem si kvůli tomu zkazit nechtěla. Takže ano, měla jsem volno.

Pozn.: Víte, jak pořád tvrdím, že kofein ne-e? Tak večer před ústní jsem si koupila Kofolu Guarano 1 l (32 mg kofeinu/100 ml + vit B12). Ty kráso, po 750 ml jsem zalehla do postele, že se teda konečně vyspím. To nešlo! Do dalšího zkouškového dávám od nabuzovadel ruce pryč.

Pozn.2.: Jak jsem byla vyzkoušena z mesencephalu. "Slečno, rychle, svižně, není čas." Panu docentovi zrovna přišla velevážená návštěva, která čekala ve vedlejší místnosti už nějakou dobu, a já byla poslední člověk, který seděl na židli (po pokoněných žilách DK). Otázka z CNS za pět minut, včetně jader, hele :D

Pozn.3.: Jdu se učit nudný právo, za týden jsou vůdcovské zkoušky.

4 komentáře :

Komentáře

 1. Grimovi a Drugovi jsme říkali Pohádky bratří Grimmů, skoro každej si je koupil, ale nevím o nikom, kdo by se z nich učil, neb je to inferno :)

  OdpovědětVymazat
 2. To se máš, že už to máš za sebou a ještě tak rychle (anantomii)! Jinak Fight Club je nejlepší film, dík za záminku pustit si ho znovu! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní4/30/2017

  super clanok :D :D
  ako presne prebieha ustna skuska z anatomie? prides, vytiahnes otazky, pripravis sa a zacnes rozpravat? kreslis struktury? idu moc do hlbky alebo staci aby si mala prehlad? :D nejako si to neviem predstavit a nikde som clanok o tom nenasla (:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj anonyme, probíhá to asi tak, že ti dají vylosovat obálku se třemi otázkami, nabídnou volné papíry a řeknou: "Piš!". Na přípravu jsem měla docela dost času, spousta věcí se dá stejně vymyslet na místě. A teď k té podrobnosti: Záleží, koho chytneš na ústním - tipovala bych, že už příliš na výběr mít nebudeš, jelikož se anatomák postupně rozpadá, zkrátka je o takový risk - nauč se, co můžeš, doporučuji vždycky uvést otázku nějakým přehledem, a na detaily se kdyžtak doptají. Kreslit vyloženě nemusíš, já měla s sebou jen obyč tužku a jednu propisku, s tím bych moc parády nenadělala, tak jsem se do výtvarna raději ani nepouštěla, a nikomu to nevadilo.

   Vymazat

čtou mě