O pozkouškovém období a krátce k budoucím prvákům, co jdou na LFP

25/6/2015

(#StejněToČtouJenomSpolužáci)

Někdo bude tvrdit, že letní zkouškové bylo strašně "easy", naprostá "pohoda", ani nemuseli "hnout prstem" a všichni byli strašně "happy". Jestli na někoho takového narazíte, tak buď jede na trávě, nebo do sebe sype xanax po kilech, nebo si po ránu přimíchává do kafe/čaje/rumu šalvěj divotvornou, ale není možný, fakt není možný, aby to tvrdil zcela zdravý a při všech smyslech.

Dychtí-li čtenářské osazenstvo poškádlit mozkové buňky a dát jim, třeba po ránu, skutečnou vzpruhu, může se mrknout sem, a zjistí, co všechno čeká šestinové Mudr.ce na konci školního roku za zkoušky.

Pár osobních postřehů než to všechno zapomenu:
 • Biofyzika: Ústav po novu vytvořil výživných 115 otázek, které vám pak naseká po šesti do testu. Když už jsem u testu: Nechte si od nějakého zaříkávače očarovat zadek, aby si uměl sednout přesně tam, kde tu zkoušku dáte levou zadní. Každá várka studentů, která šla na bifyz, totiž měla dvě různé verze písemky, které nebyly vždy stejně obtížné. Takže se pak mohlo s klidem stát, že jeden popisoval lom světla, zatímco druhý kreslil Leksellův gama nůž.
 • Biologie: Horké téma, nad kterým se (mnohdy oprávněně) nejeden student rozčiluje. Vůbec netuším, jak to bylo v minulých letech, ale pro tento rok se ústav rozhodl, že by každý z prváků měl ke zkoušce dorazit ještě před létem, a zářijové termíny by tím pádem byly už jen opravné. Co udělá student, když nestíhá, chce si odbouchat andulu ještě před prázdninami a nechce se učit na biologii? Jde si "nenapsat" test, aby mohl jít na opravný termín už jen k ústní části, a nejlépe až v září. Biologii to mohlo být jasné už v okamžiku, kdy i u prvních termínů odpadávalo 50% z přihlášených už po testu. Třeba taková fyzika tohle vůbec neřeší - "Klidně přijďte na podzim, nám je to jedno."
 • Angličtina: To by člověk musel být totální ignorant, aby ji nedal. Vstupní testy jsou nepříjemné, bodové hodnocení jsem nepochopila, ale ústní je fajn část. 
 • Latina: Ne, nemusíte překládat Vergilia z originálu. Každý z vyučujících si zkouší, obdobně jako u všech jazyků, svojí skupinu, kterou po celý rok učil. Takže když jdete na zkoušku, pravděpodobně už víte, co máte čekat. 
 • Anatomie: Velké hurá pro velké ROFL a dva měsíce pseudoprázdnin a pár dní v září, než ji budu mít hotovou. Asi tolik k předmětu.
Edit 11.2.2016: Jak je to s výběrem jazyka? Během prváckého zápisu dorazí i vedoucí Ústavu jazyků a zeptá se, kdo chce jako hlavní jazyk angličtinu, němčinu nebo francouzštinu. Na příslušný jazyk se přihlásíte prostým zvednutím ruky, načež dostanete vstupní test (i olympiády z angličtiny, které jsem jako žáček základní školy objížděla, byly mnohem těžší). Ten vyplníte a odevzdáte. Podrobné výsledky nedostanete, jde jen o rozřazení do skupin podle úrovně znalostí. Vzhledem k tomu, že na jednu a tutéž hodinu angličtiny jsme chodili z naší studijní skupiny úplně všichni, moc nedokážu posoudit, podle jakého klíče rozřazování probíhalo. Za náš ročník se otevíraly jen bloky Aj/Nj.

O latině ještě stále koluje zvěst, že si ji můžete zapsat jen v zimním semestru a společně s lékařskou chemií si zkoušku odbýt ještě před letňákem. Pokud se od našich dob nic nezměnilo, musím vám s polytováním oznámit, že takový systém už dávno nefunguje. Nemáte-li doložení o tom, že jste latinu soustavně studovali na střední škole nebo že jste zkoušku vykonali již na předchozí vysoké, zapisujete Latinu B, se zkouškou v letním semestru. 
Jasný znamení od Feneise, že bych tu andulu fakt neměla hrotit.

Budoucím prvákům (neberte mé rady příliš vážně, občas si dělám z lidí srandu): V okamžiku, kdy máte v ruce index, v kapse isic průkaz a v batohu plzeňku, máte vyhráno, jste na fakultě. Znamená to totiž, že jste pochopili systém dopravy v Plzni, zvládli zápis a imatrikulaci, a víte, jak ušetřit v Neoluxoru na učebnicích.

Z kraje října budou Medicus Pilsensis opět pořádat prváckou infotour (ono by občas neškodilo si ji zopakovat i po roce, co si budeme povídat), ve vyšších kruzích dokonce koluje zvěst, že by měla proběhnout jakási "hra se stanovišti" a dokonce byl navrhnut i systém tutorů. Všechno je ve hvězdách, nikdo vlastně nic neví, takže si hlídejte facebook a fakultní stránky.

V době, kdy budou spolky lanařit mladé, nevědomé, a budou jim slibovat hory, doly, černý les, a pivo zdarma, přimlouvám se, abyste se šli podívat (alespoň) na pár schůzek LSS (o nich uslyšíte na první přednášce z První pomoci - na tu choďte!).

Nejste-li si jisti, zda vydržíte týden na polévkách z pytlíku, doporučuji ještě před zahájením školního roku získat JIS kartu do ZČU menzy. Vydávají jich málo, hlavně zkraje semestru, takže platí: Kdo dřív přijde, ten dřív jí.

Pozn.: A na praktika z anduly noste přezůvky. Pepa se pak rozčiluje, že se tam našlapává bahno a ne formaldehyd z mrtvol.

Zimní zkouškové 1.ročníku
Letní zkouškové 1.ročníku II

8 komentářů :

Komentáře

 1. Tvůj blog čtu moc ráda :-) je to fajn zavzpomínat si, jaké to bylo, když jsem byla v prváku já a přesně to samé prožívala taky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc díky :). Snad budu mít taky možnost za pár let vzpomínat nad jiným blogem :)

   Vymazat
 2. Mně přišel letní semestr v prváku o dost lepší než zimní, ale ne lehčí, člověk si spíš zvykl :-D A vždycky to "Nevzdávejte to, počkejte si, až vás vyhodíme sami." :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tuhle větu si někam nalepím, to nám nikdo nikdy neřekl :D

   Vymazat
 3. Vždyť ten letňák tak hrozný nebyl. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavle, tenhle komentář jsem nečetla, jasný? :D

   Vymazat
 4. Anonymní3/10/2017

  Ahoj, ako dlho si sa učila na biologii? :D a akym štýlom?
  Vobec neviem co od toho predmetu ocakavat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj. Učila jsem se jí něco přes týden kombinací Nečas (z něj jsem četla jen pár kapitol, myslím, že byly na p53), wikiscripta (většina), Základy biologie a genetiky od Otové a materiály z praktik (včetně bílých skript, jestli je ještě dostáváte), plus jsem si do toho vypracovávala otázky, protože se mi nejlíp učí z mou rukou psaných materiálů.
   No, jakým stylem :D Ráno jsem k tomu sedla, vypracovala pár otázek, dohledala, co jsem potřebovala k pochopení, a pak jsem se to snažila narvat do hlavy - nějak :D
   Tehdy mi to přišlo jako těžší a rozšířenější gymnazijní biologie.
   Víc ti asi nepomůžu, co jsem slyšela, začaly loni na bižuli vyhazovat, asi změnili systém (nebo co), takže je možné, že mé informace už nejsou relevantní. Až budeš mít zkoušku za sebou, ozvi se, prosím, doplnila bych aktuální informace pro další generace. Držím pěsti a palce :)

   Vymazat

čtou mě