Nechtěla jsem spát pod mostem, tak spím na kolejích I.

2/10/2014

Titulek je dvojznačný; abych byla upřímná, po dvou dnech medicíny opravdu spím "na kolejích" - a to vždy cestou v tramvaji směr Lochotín. Prostě ty ranní přednášky v přeplněné posluchárně mě vybijí, a pak nutí potupně přivírat oči kde se dá.

Druhou verzí výkladu může být krátký úvod do problematiky kolejního ubytování pro studenty. Protože se k tomu zatím nikdo v internetovém světě neměl (a protože mě to jako nastupující prvačku celkem rozčilovalo), rozhodla jsem se napsat pár slov (ironie) o Koleji Heyrovského.

Co je důležité vědět: Kolej se nachází v ulici Heyrovského (vtípek, odteď už ale vážně vážně), která plynule navazuje na ulici Majerovu. V dostupnosti Penny a Billa, což je jedna z mnoha výhod, které tato kolej oproti ostatním LF ubytovnám nabízí.

MHD: Hned u paneláku (co si budeme nalhávat, není to pětihvězdičkový hotel, ale poctivý socialistický beton) staví bus.linka č.16 – skvělé zejména pro ty, kteří mají po ránu problém aktivovat se natolik, aby došli na tramvaj. „Šestnáctka“ dále jede až na tram. zastávku „U práce“ nebo "Dobrovského"; pokud tedy míříte nahoru na Lochotín/ Bolevec, je nutné přestoupit.
Necelých deset minut (to kdybyste si chtěli cestu vychutnat) od bloku naleznete "Náměstí Míru" (Další alternativou je zastávka Dvořákova pro tram.4, ta se mi zdá mnohem lepší). Odtud jezdí tram. linka 4, od Bor až nahoru. Jedná se o přímý spoj, vystoupíte až u ZOO (znamená to, že Pavlák máte přímo před nosem).

Občanská vybavenost: Krom výše zmíněných supermarketů jsem zaregistrovala biochemickou laboratoř, dále vinárnu, Lucky Klub (lucky budete zejména při odchodu), jídelnu (nikoli však studentskou) a hospodu u Pionýra. Asi dva bloky od Heyrovského má koleje ZČU a v podobné vzdálenosti ještě leží i tělocvična/ posilovna, která nabízí pravidelné kurzy zumby, aerobiku, fitness apod. Mezi sídlištěm a věznicí (kterou osobně považuji za nejkrásnější stavbu v Plzni) se rozprostírá Borský park a ještě dál, téměř na okraji MHD pásma P, pak leží přehrada České údolí.

Vybavení pokoje: postele s matracemi, dekami a peřinami (povlečení dostanete na recepci, mění se jednou za 14 dní, a když jste fajnovky, vezete si vlastní – komu by se líbilo spát v bílém), vestavěné skříně (ramínka s sebou), poličky (do kterých se vejde neuvěřitelný objem věcí, a pořád vám bude místo zbývat), psací stoly (včetně zamykatelných zásuvek), stolní lampičky (s neúspornou žárovkou, takže při svícení delším než pět minut se z osvětlení stává laser), židle, dále jedno ústřední topení a klasické lino jako pokryv podlahy. Některé pokoje mají ještě balkón, což je naprostá paráda zejména pro kuřáky a holuby – sebevrahy (balkón je kryt sítí). Myslím, že pro medika je důležitý kontakt s vnějším světem alespoň ve formě pěti minut strávených koukáním přes zábradlí na protější dům.
Jádro je společné pro jednu buňku (ta obsahuje dva pokoje, uzamykatelné, takže například na Playboy časopisy nebo šalvěj vám přijde maximálně spolubydlo z protější postele). Krom toalety (štětku jsem našla, zbytek bohužel ne, proto bez toaletního papíru a osvěžovače vzduchu na záchod nechoďte) naleznete v „sociálu“ ještě umyvadlo, zrcadlo a dále sprchový kout. Dokonce na zdi visí i vymoženost ve formě žebrového topení, ručníky tak budou schnout velice rychle (pokud tedy někdo přijde na to, jak topení zprovoznit). Koupelna podle všeho v nedávné době prodělala rekonstrukci, umakart tudíž nečekejte a spíš se těšte na suprčupr moderní standart.
Ve společné mini předsíni je k vidění lednice, kterou si musíte zaplatit (což na kam.cuni.cz nezmínili), nástěnný špajzík a skříň na všelicos.

Vybavení koleje: Na každém patře je kuchyňka, sestávající ze dvou sporáků, jedné mikrovlny a varné konvice. Dřez byl při mé první návštěvě beznadějně zaházený nádobím (a je ještě doteď). Skvělé jsou i studovny, opět připadá jedna velká na konec chodby plus malá studovna přidělovaná starším medikům pro učení o samotě. Pokud si zajistíte klíče, můžete se dostat v přízemí do tělocvičny (pár žebřin, klasické fitness náčiní a piáno), ke kopírce (tu má na starost Kolejní rada), na televizní místnost nebo do kolárny.

Výhody:
Heyrák je daleko. Kdo nemá potřebu nechat se vyschízovat ještě před zkouškovým z toho, že na Šafu už lidi jedou andulu od rána do večera, nebo že Bolevec vyhlásil měsíc ticha, bude jako v nebi.
Kolej je v relativně klidné lokalitě, s luxusní pokojovou výměrou (když to porovnám s nudlemi, co nabízejí nahoře), s o trochu nižšími cenami. Zároveň (a teď nechci vyznít jako předsudkář, xenofob nebo rasista) jedinými cizinci, které potkáte na chodbách budou nejspíš kámoši Slováci nebo kámošky Slovenky, a kdyby ani to ne, tak se všemi se dá rozumně domluvit a nemají potřebuje začínat o půlnoci párty, protože jim zrovna skončil Ramadán. I když byli tací experti, co pustili v jednu ráno Drum'n'Bass na plný pecky.

Kolej žije. Chcete uspořádat nějakou akci? Není problém. Jste noví a čeká vás pasování? Tak si užijete Kladivo (suprčupr hey akce, doporučuji).

Nevýhody:
Heyrák je daleko. Fakt daleko. Tak strašně daleko, že jenom cesta na ústavy trvá s přestupy skoro 30 minut (Pražáci se teď plácli do čela a mohutně vzdychli. Díky!). Do centra je to sice jenom 15 minut MHD, ale pochopte - 15 minut!
Heyrák je od zbytku tak nějak oddělený a žije si dost svébytně.

Jestli bych na kolej šla znovu? Výhledově za pár let možná. Letos ale budu kupovat špunty do uší.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Komentáře

čtou mě