Chirurgická propedeutika, Stomatologie a Farmakologie: Z deníčku malého poseroutky | LFP

4/3/2018

"Tak co, už máš hotovou anatomii?" Na medicíně neexistuje jiný předmět než klišé z Básníků, jehož úspěšné splnění činí ze studenta kandidáta na docenturu.

Po necelých čtyřech letech kompromisů, prosezeného času na nepohodlných kolejních židlí, váhovém kolísání plus a mínus pět kilogramů, po desítkách akcí, kdy jsem si říkala, že mi věnování mé dvacáté dekády života za čas v oboru od promoce do teoretického důchodu asi vážně stojí; po tom, co jsem před zkouškami pravidelně konvertovala jako agnostik alespoň k ateismu, případně začala vyznávat Sílu; po tom všem si říkám, že farmakologií to nekončí. Nekončí to ani neurologií, ani zkouškou z ára. Teoreticky to skončí státnicí z interny, ale i kdyby ne, neskončí to nikdy. Sorry, jako.

Vymyslet taktiku na zimní zkouškové čtvrtého ročníku, kdy skládáme sice "jen" tři zkoušky, z toho je ale jedna tuze výživná, druhá tuze na palici a ta třetí tuze nevyzpytatelná, bylo podobné náhodnému losování čísel v Sazka loterii (nebo Eurojackpotu). Měla jsem minimálně tu jistotu, že jsem dopředu nevěděla výsledek (A nepokoušejte se mě přesvědčit, že se dal vypočítat skrz pravděpodobnostní rovnici. Ani to nezkoušejte.).
Když jsem pak o službě v práci přemítala, zda by nebylo snazší naučit se nazpamět zlaté stránky a poštovní směrovací čísla Texasu, došla jsem k rozhodnutí, že farmakologie počká, a raději půjdu na předtermín z chíry.


Chirurgická propedeutika

Základní poznatky o předmětu naleznete zde: http://lfp.pise.cz/126-chirurgicka-propedeutika.html

Věčné téma masivního nárůstu počtu studentů se odráží i v překvapivě banálních situacích, jako je nástup na operační sál - v podstatě se jedná o matematickou úlohu, kdy musíte rozmístit dvacet mediků na plochu o rozměrech 6x6 m tak, aby současně nepřekáželi v operačním poli a zároveň viděli na průběh operace nebo na obrazovku přenášející průběh operace, a to v ideálním případě za splnění podmínky, že množina A, čítající celkový součet dospělců s tělesnou výškou pod 1.65 m, bude zabírat přední místa a množina B, sestávající z jedinců vyšších než 1.8 m, bude v zadních liniích. 
Vzhledem k tomu, že nás na medicíně matematika opustila někdy během letního semestru prvního ročníku v průběhu praktik biofyziky, nemusím příliš zdůrazňovat, že jsme si s úlohou neporadili a čekáme tedy, že ji za nás vyřeší buď personál nebo příští rok nižší ročníky, do kterých osobně vkládám velkou naději. 

Z čeho se učit, popřípadě jaké další materiály využít ke zkoušce z propedeutiky, je nastíněné na blogu LFP, ale protože musím mít vždycky něco extra, doplňuji:
 • Vypracované otázky = obsahují klíčový bazál ke zkoušce, ale není v nich vše. 
  Oblíbeným tématem u zkoušejících je krev - ve všech formách a v jakýchkoli souvislostech (Berte předchozí sdělení jako fakt a smiřte se s ním.). Až vás bude u stolu doktor nutit vzpomenout si, jak dlouho žije trombocyt, kde zaniká, jakým mechanismem lze bránit agregaci a koagulaci, na jakých koagulačních faktorech příslušné látky působí, kdy antiagregancia a antikoagulancia u plánované operace vysadíte, a nedejbože, aby se zeptal na NOAKy, vzpomenete si. Tedy, je otázkou, zda si vzpomenete, ale minimálně si vzpomeňte na tento článek. Dík.
 • Úvod do chirurgie, 3.LFhttps://www.lf3.cuni.cz/3LF-806-version1-uvod_chirurgie.pdf. Výborná skripta, která v zásadě doplňují to, co ve vypracovaných otázkách chybí nebo je nedostatečně zpracováno. 
 • Zeman: Chirurgická propedeutika, tzv.Vajíčko = Tak tu jsem skutečně nečetla. 

Začátek intermezza

Než se přesunu ke stomatologii, ke které se mi vlastně ani přesouvat nechce (protože nechat se vyhodit z takového předmětu bylo v našem ročníku na denním pořádku), zmíním dvě základní poznámky k průběhu čtvrťáku:
Molekulární onkologie, na kterou se snášela kritika snad ze všech stran (zejména ve studentské anketě), byla od letošního školního roku 2017/2018 zrušena. A nepředpokládám, že by se ji někdo ještě snažil obnovit.

Tělovýchovné lékařství, zápočtový předmět, jehož význam mi i po podpisu v indexu stále uniká, naopak zůstává. Na stránce lfp.pise.cz jsem o něm nenašla příliš informací, tak tedy stručně zde, abyste věděli, do čeho v zimáku půjdete.

Tělovýchovné sestává z přednášek a praktik. Na přednášky nechodím, čili to vezmu rovnou k praktickým cvičením. Konají se jednou za 14 dní v prostorách ústavu, ve vile mezi soudním a hygienou nad Procháskáčem. Hned u dveří mají vyvěšený rozpis náplně praktik, každá skupina to má trochu jinak, a abyste získali zápočet, je nutné oběhat všechna témata. 
Matně si vzpomínám, že jsme jedno cviko koukali na spolužáka, který se potil během bicyklické ergometrie, a že pár cvik jsme měli na metabolismus a jednu hodinu na doping. 

K zápočtu je nutné mít splněnou docházku, přičemž lze nahrazovat s jinými skupinami, a mít napsaný test. Materiály na učení jsou volně ke stažení na mefanetu, a k tomu důrazně doporučuji projít vytažené otázky. 

Konec intermezza.

Předtermín se mi jevil jako výborný nápad. Do té doby, než jsem otevřela v polovině ledna farmakologii a zděsila se, kolik si toho z minulého semestru a začátku semestru zimního nepamatuji. A než jsem byla napoprvé vyhozena ze Stomatologie (viz výše), což mi zamíchalo s pečlivě naplánovaným harmonogramem zkouškového období. Kvantitativně jsem byla přinejmenším v okolí anogenitální oblasti. 

"Musíš jít. Musíš jít." - "Nejde to. Už nemůžu." - "Ale můžeš." - "Nemůžu. Sklapni už!" - "Ty sklapni!" - "Ne, ty!" - "Ne, ty!" - "Ne, ty!" - "Jak malej kluk." - "To není pravda." - "Nemá to smysl, je to beznadějný."


Postupně jsem se smiřovala s faktem, že si Farmu zopakuji v letním semestru. Byla jsem natolik nalomená, že jsem poslední týden a půl před zkouškou sjížděla Instagram a prohlížela si videa roztomilých morčat žijících ve skupinkách. Teď si možná řeknete: "Za takovou prokrastinaci by ses měla stydět!", ale schválně, kdo z vás umí rozeznat podle zvuku samičku od samce, dominantního jedince od submisivního, a podle postoje a pohybů veselé morče od morčete zatrpklého? 

Na test jsem si vzorově zapomněla propisku, na některé otázky koukala dost nevěřícně, a přemýšlela, jestli si náhodou na ústavu den před zkouškou nezapli v počítači náhodný generátor slov, jelikož takové "Dexempo šunkoplex" by v tu chvíli vypadalo v souvislosti s jinými názvy vlastně přirozeně. 
Test jsem odevzdala, pohodlně se na koleji usadila k pizze, youtube odběrům a hrnku čaje, a bylo mi to všechno strašně jedno. A víte, co se stalo? Jako obvykle jsem ten test omylem napsala.

Farmakologie

Říká se, že kdo ji dá, už má dostudování jisté. Upřesnila bych to asi natolik, že kdo ji dá, a komu se zároveň podaří prolézt plzeňskou internou, ten má diplom přinejmenším na dosah.
Základní informace o předmětu máte vypsané zde: http://lfp.pise.cz/125-farmakologie-ii.html

K materiálům:

 • Vladislav Eybl: Vybrané kapitoly z obecné farmakologie I a II
 • Mefanet a materiály z praktik.
 • V říjnu zimáku jsem si hrdinně půjčila Lincovou. Samozřejmě jsem ji nečetla.
 • Na specku jsem zvolila vypracky. Jenže: Jsem hnidopich, a když vidím, jaké v nich jsou chyby a co tam kolikrát chybí, mám nutkání je neustále doplňovat a přepisovat. Z původně třísetstránkové brožury jsem vytvořila zhruba čtyřsetstránkovou bichli narvanou volně vloženými papíry, vlepenými papíry, papíry přicvaklými kancelářskými sponami a sešívačkou. Takové leporelo pro dospělé děti. 
 • Heinz Lüllmann: Barevný atlas farmakologie. Naprostá nutnost. Nedělám si legraci. 
Odkazy:
Pozn.: Tip ke zkoušce. Slečna z LFP.píše měla pravdu - usmívejte se, nenechte se rozhodit a přemýšlejte. I když jsem byla zpocená fakt úplně všude a pravděpodobně jsem zapomněla během ústní dýchat, snažila jsem se netvářit jako kakabus, jak mám ve zvyku. Funguje to.

A tak jsem s lehčí myslí a prázdným žaludkem vyšla z UniMecu, obvolala rodinu, obepsala spolužáky, došla si nakoupit jídlo, protože víc zoufale vypadala už jen lednička, a další den dorazila na PDUM 2018. 

"Když nemůžeš, přidej víc," hrálo z rádia na Iktové jednotce neurologie během našich praktik. Svým způsobem to bylo hyperbolicky morbidní. A pravdivé. 

7 komentářů :

Komentáře

 1. Anonymní3/18/2018

  Proč jsi zrušila ask? :-/////

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, nemám na něj reálně čas, podobně jako na blog, který zatím nechám tak, jak je. Zkrátka se stahuji do offline života. :)

   Vymazat
  2. Anonymní3/18/2018

   To snad ne!!???!!!!?????????? Tolik otázek ti tam přece nechodí?

   Vymazat
  3. To ne, ale jako člověk slabé vůle mám tendence stále ask projíždět. Což vesměs platí i pro ostatní sítě. Ubírá to čas, který potřebuji jinde.

   Vymazat
  4. Anonymní3/31/2018

   Obnof prosím ask.

   Vymazat
 2. Anonymní10/11/2018

  Ahojky, odhadem, jak dlouho jsi se učila na farmu? :) Já už pomalu začínám, tak mě zajímá, jestli už teď, v říjnu, nasadit rychlejší tempo, díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, hrubým odhadem výrazněji někdy od druhého týdne ledna až do posledního zimního zkouškového termínu. Takže to může být cca 5 týdnů. Dá se to prý naučit i za kratší dobu.

   Vymazat

čtou mě