A co v tom fonendoskopu slyšíš?

14/10/2016

"Explicitní výraz na dvě ozvy."

Od mala mi mí drazí rodičové říkají, že mám uši jako netopýr. Tvarově zapadají do konvenčních předpokladů europoidních norem, funkčně slyší o trochu víc než je běžné (až tedy na hospodské diskuze v zakouřeném salónku, kde se překřikuje s Justinem Bieberem patnáct mediků), ale přesto to na interní propeudetiku nestačí. Protože tam je potřeba skutečného fonendoskopu.

Jako dítě nelékařské rodiny, která nemá ke zdravotnictví zcela blízko, mi nezbývalo jiné možnosti, než svěřit svůj budoucí úspěch u praktické zkoušky z interny internetovým fórům. 
Samotné zadání klíčového slova fonendoskop je při vyhledávání úplně k ničemu. Google totiž předhazuje archaismus stetoskop, ačkoli se jedná o fyzikálně zastaralý nástroj ("Teď se mi tady položte, a já vám přiložím na břich tuto divnou kovovou trubku, a budu poslouchat jedním uchem, jestli vám náhodou neškrundá v žaludku. Možná, že vám tu trubici během vyšetření vrazím do jater. Kdyžtak se omlouvám.").

Hledání bylo zoufalé, protrahované a neefektivní, neboť se diskuze ohledně výběru vyšetřovací pomůcky vedou v tomto stylu:

"Jdu do třetího ročníku na medicíně, a potřebuji poradit s výběrem fonendoskopu. Absolutně netuším, podle jakých kritérií bych si jej měla vybírat. Poradil by mi někdo, z řad starších mediků, jaký tedy zvolit?"

- "Za mě doporučuji Littmanna Master II. Je v něm slyšet úplně všechno, v akutních situacích tě technicky nezradí, a vydrží ti i do praxe. Navíc ho mají v několika barevných variantách."

- "Dávat za Littmanna tři tácy mi přijde jako zbytečné vyhazování peněz. Pořiď si Yavit - ten stojí kolem 500 Kč, uslyšíš v něm všechno. Littmann je taky fajn, ale podívej se na cenu."

- "Hlavně si nekupuj fonenďák z lékárny, ten není určený na poslech, ale spíš k měření tlaku."

Dvojitá hadice, oboustranný snímač, laditelná membrána. 

Sepnula jsem na pragmatický mód a vyhledávala podle poměru cena/kvalita/uplatnění: Studentům, kteří chtějí v budoucnu zaprodat svoji duši interním oborům (nebo, nedejbože, pediatrii či neonatologii), se podle zobecněných názorů vyplatí zainvestovat do kvalitní a bytelné pomůcky - tedy Littmanna.
Jenže my, budoucí soudní lékaři, patologové a hygienici, kteří s živým nebo ještě-živým pacientem do styku přijít příliš nechceme (protože takoví pacienti moc mluví a nedá se do nich normálně řezat), to máme prostě těžké. Vyplatí se mi vysolit 6 000 Kč za Littmanna, i když vím, že by Yavit vykonal stejnou službu za šestinovou cenu? Co když mě interna začne bavit a s levným fonendoskopem budu za exota? Co když mě bavit nezačne a zjistím, že i s drahým modelem uslyším v peckách kulové?

Bylo to jako v soutěži Milionář, jen se nehrálo o milion, ale o lidské životy a moji hrdost. Nápovědu od diváků jsem očekávat nemohla, možnost 50:50 nepřicházela v úvahu, a tak jediným světýlkem spásy zůstala blikající značka "Přítel na telefonu", kterou zapomněla produkce před vysíláním odmontovat.
Obepsala jsem dva lékaře - internistku a záchranáře, a dva studenty z vyšších ročníků:

 - "Záleží, kolik chceš do toho investovat Pokud si jsi 100% jista, že chceš dělat interní a že si ho budeš hlídat, tak bych investovala do Littmanna, já si tím nejsem jistá, řídila jsem se tedy radami kamarádů doktorů a pořídila si jeden v ceně okolo 600 Kč. Je pak už vcelku jedno jaký, musí mít dobře ty zástrčky do uší, aby těsnily, ale netlačily, hodí se když má zvonek na poslouchání šelestu, a když se ti podaří pořídit pěkný dvouhadičkový, tj. do každého ucha ti jde zvuk zvlášť, tak je to taky výhoda. Spolužáci si ale kupovali takový, který má ty dvě hadičky viditelné a ten se mi nelíbil a ještě mi přišel zbytečné robustní. Tu svoji značku si nepamatuji, myslím že to je konkurenční k Littmannovi, a ten můj je jejich jediná levná verze a jsem s ním spokojená." - Medička

- "Nekupuj nic drahého, je to zbytečný. Doporučuju dvouhadičkový, já mám asi za 400 Kč a používám ho i na interně." - Lékař - záchranář

- "To je hrozně individuální. Ale spíš jde o to, co pak chceš dělat. Pokud se nechceš zabývat internou, na školní léta ti stačí bohatě nějaký obyčejný." - Lékařka - internistka


- "Je dobré pořídit si už z nějakých dražších fonendoskopů - tzn. profesionálnější. Na interně nám říkali kardiologický, a to dávalo smysl, protože už budete poslouchat srdce a investovat do nějakých levnějších by byla škoda, a rozhodně si pořiď ten oboustranný - myslím dvoububínkový - ten je dobrý. Pokud se podíváš na internetu na fonendoskopy, tak určitě si vybereš. Co jsem se koukal, tak hodně lidí si pořizovalo Littman." - Medik

Začínáte už chápat, proč se tolik lidí v Milionáři nedostalo do posledního kola?

Věděla jsem tři věci: Že co si člověk nevyřeší sám, nevyřeší už nikdy. Že nechci dvouhadičkové monstrum, s kterým mě pacient uškrtí; chci oboustranný fonendoskop černé barvy.
Výběr byl pak vcelku jednoduchý, protože české e-shopy tak pestrou nabídku prostě nevedou, a po odstranění Littmanna a Rappaportu toho už příliš nezbývalo.

Takže až uvidíte zoufalce s černým jednohadičkovým fonendoskopem s oboustranným zvonkem zaopatřeným gumovým černým lemem v nemocnici někde poblíž interny, pravděpodobně to nebudu já. Ale dost možná bude mít stejný typ přístroje, jaký vlastním.

Pozn.1: Pamatuji doby, kdy balík stál u České pošty 60 Kč a platba na dobírku 15 Kč. Soudě dle přibývajících vrásek a zvyšující se hladiny černého sarkasmu tuším, že jsem už asi vážně stará ("Do sběrného dvora s ní!").

Pozn.2: Iluze o tom, že i nadále přetrvávám v hluboké anonymitě, a svět o mém autorství vůbec neví, vzaly za své hned zkraje školního roku. Díky.14 komentářů :

Komentáře

 1. Hneď ma napadla odpoveď na tvoj nadpis, a to..."NIČ KURVA!" :D Každopádne, zatiaľ fonendoskopy riešiť nemusím a som za to rada keď tak pozerám. Ale určite budem chcieť nejakú crazy farbu, no. Tak si ten ťažko vydretý mikroskop teda uži! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě napadlo taky. Ale nechtěla jsem to napsat takhle naplno :D

   Vymazat
 2. Haha, tak to s tou anonymitou chápu - začala jsem ani ne před měsícem a už se o mém blogu dozvěděla i jedna "anti"fanynka... super... -_- :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už takhle brzy antifanynka? :D

   Vymazat
  2. Jo, strašně mě to zamrzelo. :( Ale co se dá dělat, že? Pak mě potěšil zase nějaký milý komentář, tak jsem to neřešila. :)

   Vymazat
 3. Ono je to stejně jedno, nakonec neslyšíš nic, tak jako tak :D Já mám Littmana a možná jsem si měla pořídit ten strašný levný dvouhadičkový, zdá se mi, že je v něm slyšet víc :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, s tím jsem právě dopředu počítala, proto u mě Littman vůbec nepřipadal v úvahu :D

   Vymazat
  2. Hele já mám taky vybraného Littmana :D Ještě pak budu potřebovat poradit. Zatím mám jen firemní, co dostal táta jako dárek, ale náhodou je docela fajn :))

   Vymazat
  3. Já myslím, že to je fakt nakonec jedno :D

   Vymazat
  4. Dámy, perlička do diskuze: Zkoušela jsem si, v jakém fonenďáku slyším to velké kulové líp. Na plné čáře vyhrál levný sesterský, se kterým se měří krevní tlak :D Tohle bude ještě dlouhá cesta.

   Vymazat
  5. No ale mi to tak fakt přijde, že ty levnější jsou lepší :D

   Vymazat
 4. Já ani nevím, že si někdy budu pořizovat (když zkoušející dají :D) fonenďák :D Stačí, jak jsem se zapotila při pitevní sadě, jakmile mám na výběr z více věcí, omdlívám!
  Achjo :D

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní10/20/2016

  A už si na tý patologii řezala něco pěkně uleželýho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych ráda. Ale při zdravotní pitvě jsou pacoši povětšinou čerství.

   Vymazat

čtou mě