5 věcí, co mě neskutečně vytáčí #1

30/1/2016

Po tomto článku už definitivně dostanu přízvisko Hater I. Předem upozorňuji, že z toho mála, co umím, jsou stěžování si a ustavičné morousení jedněmi z mých nejsilnějších schopností.

1. Předražené vstupné do okresního bazénu.
Slovy starosty (parafrázováno): "Snažili jsme se, aby byl bazén konkurence schopný, a proto je cena vstupného nejnižší v regionu." Čímž myslel, že cena vstupného je v nezlevněné variantě 90 Kč/hod, do čehož nepočítám zálohu na čip, a s permicí za 80 Kč/hod.
Podle průzkumu jedné z kdysi kandidujících komunálních stran, se náš bazén stal nejdražším v okresu. Dražší je už jen areál lázní v nedalekém turistickém městě, kde se s vyššími náklady tak nějak počítá. A porovnání s Plzní, což je jednak krajské město, zároveň destinace turistů a dojíždějících, kde by se napálení cen sice pochopit nedalo, ale pořád by návštěvnost bazénů byla vydělávající: 65 Kč/1,5 hod, zlevněná varianta 45 Kč/1,5hod, obé bazén Slovany, a ekvivalentní bazén Lochotín 45 Kč/30 Kč/hod.

Oposice může namítnout: "Ale v letech 2008-2009 prošel bazén celkovou rekonstrukcí, přibyla relaxační část, modernizovalo se zázemí, obnovil se aquapark, náklady měsíčně převyšují zisky, někde ty peníze brát musíme." Bazén je dotovaný městem a návštěvnost klesá. Protože kondiční plavci (zdravím) při trénincích 3x týdně zaplatí 240 Kč (se slevou), což měsíčně činí 960 Kč. A pak tu máme rodiny, matky/otce/příbuzné samoživitele, seniory, studenty, kdy část z tohoto výčtu se sice může cachtat za 230 Kč na den, ale ukažte mi jediného člověka, který by se chtěl nechat za živa macerovat.

2. Spotřebitelé nečtou etikety, příbalové letáky a návody, a následně se diví, že něco nefunguje.
Klasický případ, hned z první ruky: "Aha. My jsme koupili místo prdopeče/rybích prstů vanilkový cukr/obalené krevety. Mně to balení bylo divný.", "Prosímtě, jak se to tu zapíná? A jak si to nastavím?" - "Nevím, Díval ses do návodu? Tam to nepíšou?" - "Návody nečtu."
#?*!@.-! Většinu dne strávím s výrazem "naštvaný flegmatik". Veškeré mimické svalstvo nad ústy povolené, a jen musculus orbicularis oris v tonu. A pak mám chvíli, kdy mi vylétne obočí o dva centimetry kraniálně, m.orbitalis pravděpodobně navodí dočasný exophtalmus a v levém víčku mi začne neuroticky škubat. Chce-li mé okolí, abych se dožila alespoň čtyřiceti let, pak prosím: Etikety, návody na použití a příbalové informace sice vypadají jako odpad navíc, který je psaný drobným písmem, ale na produktu je z nějakého důvodu ("Ilumináti!"). Odhaduji, že 80% z Čechů zvládá základy čtení, to je skutečně takový problém se na půl minuty zastavit, a přečíst si, co s tou krabičkou v ruce mám vlastně dělat?

3. O politiku se nezajímám.
Názor, že všichni politici jsou svině, a že každá strana je skrz naskrz prohnilá, může a nemusí být pravda. Ale pro mě to není pádný argument k tomu, abych nešla volit vůbec, i přesto, že: "Je to vlastně jedno, stejně vyhrají ti a ti." Jo, vyhrají. Buď proto, že mají tak silnou voličskou základnu, a nebo proto, že se 70% národa nad 18 let (čímž ale upozorňuji, že staří, nemohoucí a dočasně indisponovaní mají mé plné pochopení) rozhodlo nechat svůj hlas propadnout. "Co bych přemýšlela, ať to za mě rozhodnou jiní. Kdyžtak budu nadávat." Nadávej, prosím, sobě.

4. Fenomén stáda
Podzim 2012 - Jaro 2013: Gymnázium. Prezidentské volby.
Po chodbách se začaly, jako černé zboží na trhu, prodávat velké žluté placky s panem Punkáčem. I nezainteresované osoby mladší 15-ti let se najednou začaly hlásit ke žluté straně, čímž bych také mohla zmínit, že drobní primáni, které nebylo těžké ve frontě na oběd přehlédnout a přišlápnout, vylepovali na dveře svých skříněk plakáty a na kapsy batohů špendlili další sérii, tentokrát růžových, placek. Viděli jste film Die Welle - Vlna? Jo, tak přesně takhle to na našem ústavu vypadalo (jen s tím rozdílem, že na konci se nikdo ze žáků nezastřelil, ale vsadím se, že si pár z nich dalo mezi sebou pěstmi přes ústa).
Oproti rostoucímu hnutí se v koutě krčila minorita Zemanovců. Kdyby nás během předvolebních vábniček studoval sociolog, narazil by na zajímavý fakt: Paradoxně Schwarzenbergrovci byli ti, kteří záměrně provokovali, vyvolávali hádky a útočili, zatímco Zemanovci se stahovali nebo raději chodili předním vchodem, aby se vyhli šikaně utvořené v chodbě šaten za zadním vchodem, i za cenu toho, že je chytne školník, a s hadrem je pošle vydrhnout podlahu.

V té době, jakkoli jsme byla nakloněna na jednu stranu, jsem došla k závěru, že i z dobrých přátel dokáže pocit sounáležitosti k obrovské skupině udělat zvířata, řízená limbickým systémem. Miliony let evoluce, a najednou jsme se propadli zpátky k savčí Matce.

Jo, je to pohodlné svést se s davem. Ale jednat sám za sebe (i když evoluční biologové vytasí teorii Sobeckého genu) je někdy výhodnější. A minimálně to líp zní a vypadá. ("Protože být hipster je až příliš mainstreamové.")

5. V zimě není sníh.
Tohle je výkřik do prázdna. Nebo k severoamerickým indiánům, aby uvedli do chodu duchy přírody tancem Zimy. Nebo ke mně, abych se konečně smířila s faktem, že letos se už na běžky nedostanu a na sáňky už vůbec ne. (Chci Ladovu zimu, alespoň deset stupňů pod nulou, třicet čísel sněhu a promrzlý nos a prsty. Ne přechodné období mezi podzimem a jarem. Nežiji na pobřeží Středozemního moře, ani u protinožců.)


"Poslouchejte, hoši. Vy máte hlavu plnou ideálů cti a slávy. Vy sníte o odvaze, o hrdinné smrti a tak. Proč? Proč nepustíte slávu a čest z hlavy? Zachraňte si svůj život. Na smrti za ztracenou věc není nic čestného."
#Hatečíslo6 #Tuhleknížkusipřečti


1 komentář :

Komentáře

  1. Neboj, medici jsou všichni hejtři, to je naprosto přirozené a normální :DD

    OdpovědětVymazat

čtou mě