Když nevíte co s volným časem a studovna je vám malá.

31/10/2015

"Volný čas na medicíně? Děláš si jako srandu?! Co to vlastně v tý Plzni studuješ? To bude nějaký rychlokurz, ne?!" Ne.

Mediky bych rozdělila v zásadě na tři kategorie: První se učí velice pečlivě, vynechávají všechny akce, protože vzrušivky (pozn. vzrušivé tkáně) jsou strašně zajímavé a třeba takové regio orbitalis vyvolává v dotyčných extatické stavy (jestli jsem se někoho omylem dotkla, ačkoli píši ve všeobecné rovině, tak prosím, nemlaťte mě pak na fakultě.). Druhá kategorie jsou medici, o kterých se toho moc neví, akorát vám pak přijde oznámení, že v tuhle a tuhle dobu mají v Karolinu promoci a vy jen zíráte a přemýšlíte, jestli jste neprospali nějakých šest let. A třetí kategorie (poplácání po ramenu a nos nahoře): Lidé, kteří zvládají během učení ještě kupu aktivit navíc a v dalších subkategoriích buď za a) na fakultě vydrží nebo za b) vylejou je (Chtěla jsem vymyslet test, abyste se mohli do jedné ze skupin zařadit, ale je jasné, že biochemie bude mít vždycky přednost).

Plzeňská odnož UKáčka je v lecčem velice specifická a něco přebírá po své pražské máti. Tak kupříkladu pobočku IFMSA (International Federation of Medical Students Associations Czech Republic), která u nás funguje, má velice dobré jméno a pořádá akce typu Fakultní pijavice, Nemocnice pro medvídky nebo Světový den zdraví, kterých se můžete zúčastnit (prý) i bez registrace ve spolku a shrábnete body na třeťácké stáže nebo do šesťáku (což je systém k nezaplacení, fakt...).

Medicus Pilsensis spíš než mezinárodní vztahy řeší plzeňské mediky, nicméně na spoustě akcí participují právě s IFMSA nebo s Mediky v Akci (čili Chlastací výbor, ten je taky potřeba). Právě díky MP si můžete pořídit na Fakultní burze skript vysněného Nečase nebo se ještě před zahájením semestru sejdete na Infotour.

A pak má srdcovka: LSS (Life Saving Support o.s.) - sdružení dobrovolných záchranářů, kteří vlastně dle zákoníku ani záchranáři nejsou, ale prostě je první pomoc a urgentní medicína baví a svůj entusiasmus předávají dalším - každé úterý od šesti (resp.pěti) večer v Šafránkově pavilonu - sraz před vrátnicí (a ne, tohle není reklama). Jestli vám chybí na škole praxe, tak tady si zaintubujete, zakanylujete, zaresuscitujete, a budete to fakt umět, což se do života děsně hodí.

Dalších spolků je celá řada, ale tohle jsou ty největší a nejvlivnější.

Loňský rok se rozjel vysokoškolský roverský kmen Fakulta roverská (pro neskauty to v překladu znamená: skupina vysokoškoláků - skautů, kteří vytvářejí program sami pro sebe). Na jejich schůzkách jsem nebyla, dle webu tam bylo ke konci školního roku trochu mrtvo, ale teď od října začali nanovo, takže pokud budete chtít být mezi svými, rozhodně to zkuste,

A protože medikům ochabuje m.gluteus maximus, musí se myslet i na zadek (vyjma mě, mně už nemá co ochabovat). Plzeň je pro sportovní vyžití skvělá. Pro cyklisty jsou postavené vlastní pruhy a cyklostezky, pro turisty hned za městem značené trasy, posilovny nabízejí permice pro studenty za fajn ceny.
A jelikož se nezapomíná ani na plavce, fakulta nabízí středeční plavání buď od sedmi (málo kartiček) nebo od osmi večer za symbolických 100 Kč na semestr. Když si to spočítáte, tak po třetí naplavané hodině už máte vlastně vstup do bazénu Slovany zadarmo. A na vypracovaná ramena se kouká rozhodně lépe než na povadlé hýždě.

Choďte na akce. Ano, naprosto chápu, že když je středa večer po všech přednáškách, tak člověku se nechce zvedat, nedejbože se ještě nějak dát do pořádku a vyrazit do víru velkoměsta ("Big city life in Pilsen."). Ale někdy to bývají právě takovéhle spontánní party, které si pamatujete ze studia nejvíce (pokud tedy neklepnete čelem o stůl už v jedenáct večer, to je pak problém asi někde jinde). Z gymplu si kupříkladu vybavuji velice živě chatové setkání a hru na Kočího (byť je lepší hráče pozorovat, nebo-li: "Král odchází, jde blejt."), z prvního ročníku Kladivo (Heyrácké utužování kolektivu, kdy vám po pokoji bloumají cizí lidé, dožadují se toalety, a když se chcete projít po chodbě, musíte počítat s tím, že se od podlahy už nikdy více neodlepíte - přinejmenším ne do té doby, než vás ráno vyseká dlátkem uklízečka).

Před nástupem na medicínu jsem od svého okolí slýchávala věty typu: "Tak teď ti skončilo mládí. Budeš se muset pořád jenom učit. Už nikdy nebudeš mít čas na nějaký běhání. Na skauta rovnou zapomeň. Kdoví, jestli vůbec budeš jezdit domů." Slychávám je doteď a většinou se musím mírnit, abych neodsekla nějakou nemístnou odpovědí. Ano, je pravda, že od prváku je volna poněkud méně, ale: když se člověk umí zorganizovat, jde všechno. Nemusím mít Hermionin obraceč času, abych stíhala (alespoň částečně) oddíl/středisko doma, školu v Plzni a do toho další trilion aktivit. A když to zvládnu já, ačkoli nejsem geniální a řadím se mezi průměrnou populaci, zvládne to skutečně každý.

Rozhodně to není výčet všeho, co se dá v rámci fakulty a Plzně činit. Ale cituji čerstvého doktora: 

"Ty lidi, co jsou aktivní během studia, si toho do života odnesou víc."


Edit 1: Původně měl článek vyjít ke konci listopadu, ale pak jsem si řekla, že to by taky už mohlo být docela pozdě, protože si pamatuji, jak jsem se v prváku rozkoukávala já - stačil měsíc. Takhle ještě můžete chytnout pravidelné schůzky LSS (!!!) nebo se pozeptat zavčasu v okolí, co se kde děje.

5 komentářů :

Komentáře

 1. Ty jo, obdivuji tě za těch trilion aktivit, které s medicínou stíháš! Já jsem teda z 1. LF a o LSS jsem u nás neslyšela, ale máme nějaký podobný volitelný předmět, který mi příjde superzajímavý!...ale i IFMSA? Zdá se mi, že pak bych nic nestíhala, ale asi jak říkáš - všechno se dá zorganizovat...Každopádně díky za článek, trochu mě to nakoplo, ať během těch zimních pitev taky někam vylezu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě těší :) LSS má dost zvláštní postavení, protože je to spolek založený studenty a pro studenty, zvenčí do nás moc nezasahují (ale do vysoké politiky nevidím). Jestli něco podobného máte na škole jako předmět, tak bych se do toho hrnula hned :)

   Vymazat
 2. Článek o spolcích, to je super nápad :) Ještě teď pamatuju, jak nám o tom říkali na adapťáku a já jsem chtěla členství ve všech :D Nakonec jsem zvládla jen LSS a snad se konečně dokopu k IFMSA :)
  A závidím tu energii na aktivity, času mám dost, ale vždycky tak nějak upadnu do postele...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V prváku to úplně dávačka nebyla (ona to tedy není ani teď :D ), takže tu postel zcela chápu. Hm, a teď mě napadá, že jsem tě na LSS musela někdy potkat :D

   Vymazat
  2. Určitě jsme se potkaly, chodím poctivě na každou hodinu :D

   Vymazat

čtou mě